Коли ви відчуваєте такі симптоми інфекції, як лихоманка, втома, зниження апетиту або біль, ключем до…
Підроблені ліки 101: факти про нелегальні, підроблені ліки
Люди в усьому світі покладаються на ліки для таких речей, як лікування хронічних захворювань, запобігання вагітності та лікування небезпечних для життя захворювань.
Проте люди щодня несвідомо споживають підроблені ліки, навіть у розвинених країнах із добре врегульованою системою охорони здоров’я. Вони ризикують своїм життям заради того, чому повинні довіряти. Фармацевтична промисловість і глобальні регулятори ліків постійно працюють над тим, щоб не допускати будь-які нестандартні та фальсифіковані ліки з обігу. Але питання залишаються: що саме таке підроблені ліки? Наскільки велика проблема підроблених ліків? А хто в зоні ризику?
Що таке підроблені ліки?
Фальшиві ліки виробляються та упаковуються так, щоб вони виглядали як законні фірмові ліки, але часто не містять або майже не містять активних інгредієнтів, зазначених на етикетці. Підроблені ліки в незаконному ланцюжку постачання становлять серйозний потенційний ризик для пацієнтів, які нічого не підозрюють.
У деяких випадках ці підроблені препарати просто не забезпечують необхідної терапевтичної цінності, оскільки в них можуть бути відсутні активні інгредієнти. У гіршому випадку деякі містять небезпечні продукти. За даними Інтерполу, «було виявлено, що деякі підроблені ліки містять ртуть, миш’як, щурячу отруту або цемент». 1
Вживання підроблених ліків може мати серйозні наслідки для окремих людей, громад і загального глобального здоров’я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), одне з кожних 10 ліків є невдалим у країнах із низьким і середнім рівнем доходу через те, що воно є неякісним або фальсифікованим. Це не тільки підриває довіру суспільства до охорони здоров’я, але й призводить до смертей, яким можна запобігти. Наприклад, щороку від пневмонії помирає від 72 430 до 169 271 дитини після прийому підроблених антибіотиків. 2
Деякі підроблені ліки містять справжні антибіотики або противірусні препарати, але в набагато менших дозах, ніж зазначено на етикетці продукту. Недостатньо повністю вилікувати хворобу, і це може дати патогенам шанс мутувати та поширюватися, що сприяє зростанню загрози громадському здоров’ю від інфекцій, стійких до антимікробних препаратів . Підроблені ліки також можуть містити ліки, які з’являються там, де вони не повинні бути, що може призвести до передозування та смерті.
У вересні 2021 року Управління США з боротьби з наркотиками (DEA) оприлюднило попередження про безпеку щодо збільшення використання фентанілу, сильнодіючого синтетичного опіоїду, у підроблених ліках. Вони встановили, що відбулося «різке зростання» доз, «які містять принаймні два міліграми фентанілу, що вважається смертельною дозою». Для контексту вони додали: «смертельна доза фентанілу досить мала, щоб поміститися на кінчик олівця». 3
DEA та інші правоохоронні органи вилучили 9,5 мільйонів підроблених опіоїдів, що відпускаються за рецептом, за перші дев’ять місяців 2021 року, що більше, ніж за попередні два роки разом узяті. 3 З 2019 по 2021 рік кількість вилучених DEA таблеток, що містять фентаніл, зросла на 430%. За даними CDC, із травня 2020 року по квітень 2021 року в США було понад 100 000 смертельних передозувань наркотиками, що є рекордним показником за один рік, і 64% цих смертей були спричинені синтетичними опіоїдами. 4
Неякісні чи фальсифіковані чи незареєстровані ліки
Існує кілька категорій заборонених ліків. У 2017 році ВООЗ запровадила терміни «неякісна» та «фальсифікована медична продукція» замість загального терміну «підроблені ліки» та розширила фокус глобальних зусиль, щоб запобігти потраплянню таких продуктів до споживачів. 2
Неякісні ліки, наприклад, є дозволеними медичними виробами, які не відповідають стандартам якості або специфікаціям виробника, включно з препаратами, термін придатності яких закінчився або зберігалися неправильно. З іншого боку, фальсифіковані препарати — це медичні продукти, які «навмисно/шахрайським шляхом спотворюють свою особу, склад або джерело», включаючи дозволені препарати, які були вкрадені та перепродані, несанкціоновані препарати, які були переупаковані, щоб виглядати як фірмові продукти, або підроблені ліки, які не містять активний інгредієнт, зазначений на етикетці продукту. 2
Третя група — це незареєстровані/неліцензовані препарати, які є медичними виробами, що продаються на ринках, де вони не були оцінені чи схвалені органами охорони здоров’я в цій країні чи регіоні.
Деякі з цих неякісних, фальсифікованих або незареєстрованих препаратів можуть бути ефективними в лікуванні захворювань, але відсутність регулювання робить їх ненадійними, небезпечними та є серйозною проблемою, яка потребує пильної уваги.
Лев Куб’як, віце-президент і головний спеціаліст із безпеки Pfizer, говорить про це так: «Працюючи з правоохоронними та митними органами в усьому світі протягом останніх 18 років, програма Pfizer Integrity for Patient Safety допомогла прийняти понад 302 мільйони доз підробок. Ліки Pfizer вийшли з міжнародного ланцюга поставок, перш ніж вони потрапили до пацієнтів і поставили під загрозу. Підроблені ліки Pfizer зараз вилучено в 116 країнах світу, тому вони є поширеною та зростаючою глобальною загрозою для пацієнтів у всьому світі».
Підроблені ліки: глобальна проблема
Десятиліттями підроблені ліки та їхні наслідки були проблемою в основному в країнах, що розвиваються, і в країнах з низьким рівнем доходу, де більшість людей не мають доступу до ліків, що відпускаються за рецептом, вакцин і медичних приладів, які легко доступні в розвинених країнах. Цей вакуум разом із слабкими правилами в деяких місцях створив ринки для фальшивомонетників.
Зараз, завдяки появі інтернет-аптек, країни по всьому світу борються з підробленими ліками та їх дією. Наприклад, у США підроблені ліки час від часу порушують законні ланцюжки поставок, і приблизно 1% рецептів, виписаних у традиційних аптеках, можуть бути підробленими.5 Проте більшість нестандартних і фальсифікованих ліків у США та інших розвинутих країнах купують онлайн.
«Надто багато людей вважають, що ці небезпечні підробки становлять загрозу лише для країн із низьким і середнім рівнем доходу, але це просто не так», — каже Куб’як. «Фальсифіковані ліки вже давно присутні в розвинених країнах, і зараз їх стало ще більше, оскільки пандемія COVID-19 збільшила кількість онлайн-покупок».
Згідно з опитуванням Глобального альянсу безпечних онлайн-аптек у 2021 році, більше половини дорослих американців замовляли в Інтернеті ліки від усього: від діабету та астми до лікування раку та замісної гормональної терапії. 6 Майже половина з них помилково вважає, що всі онлайн-аптеки, які продають товари в США, схвалені FDA і відповідають правилам безпеки. Однак, згідно з тим же дослідженням, приблизно 95% інтернет-аптек у всьому світі працюють нелегально.
Інтернет-аптеки також надали виробникам підроблених ліків доступ до споживачів у Канаді, Західній Європі та інших розвинутих країнах, які в іншому випадку мають жорстко регульовані системи охорони здоров’я. У травні 2021 року в рамках операції Інтерполу за участю правоохоронних органів і органів охорони здоров’я з 92 країн було закрито тисячі онлайн-аптек, які продають несанкціоновані або підроблені ліки. 7 Вони також вилучили понад 9 мільйонів заборонених ліків і медичних приладів, у тому числі 3 мільйони підроблених препаратів у Великобританії та 500 000 несанкціонованих хірургічних масок в Італії. Підроблені ліки варіювалися від снодійних і знеболюючих до антибіотиків і протималярійних засобів і навіть лікування раку.
Розуміння фальшивих ліків та їх наслідків
Підроблені ліки часто виглядають і смакують як ліки, за які вони видаються, але їх просто небезпечно приймати. А купівля ліків не в законній аптеці може загрожувати здоров’ю.
Зараз підроблені ліки доступні в будь-якій точці світу, становлячи дедалі більшу загрозу для всіх. Співробітники охорони здоров’я, правоохоронні органи та фармацевтичні компанії наполегливо працюють, щоб мінімізувати цю загрозу, але важливо, щоб громадськість усвідомлювала ризик купівлі та споживання підроблених ліків. Адже знання – це сила.
Посилання на статті
- Фальшиві ліки. ІНТЕРПОЛ. www.interpol.int/en/Crimes/Illicit-goods/Shop-safely/Fake-medicines . Доступ 26 жовтня 2021 р.
- Механізм держав-членів ВООЗ щодо неякісної та фальсифікованої медичної продукції. Всесвітня організація охорони здоров’я. www.who.int/publications/i/item/WHO-MVP-EMP-SAV-2019.04 . Опубліковано у квітні 2019 р. Переглянуто 26 жовтня 2021 р.
- DEA попереджає громадську безпеку про різке збільшення підроблених рецептурних таблеток, що містять фентаніл і метамфетамін. Управління з боротьби з наркотиками США. www.dea.gov/press-releases/2021/09/27/dea-issues-public-safety-alert . Опубліковано 27 вересня 2021 р. Переглянуто 26 жовтня 2021 р. Попередня кількість смертей від передозування наркотиками. Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm . Востаннє переглянуто в листопаді 2021 р. Переглянуто 22 листопада 2021 р.
- O’Donnell J, Tanz LJ, Gladden RM, Davis NL, Bitting J. Trends in and Characteristics of Drug Overdose Deaths Invlated Illicitly Manufactured Fentanyls — Сполучені Штати, 2019–2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2021;70:1740-1746. DOI: http://dx.doi.org/10.15585/mmwr.mm7050e3 . Опубліковано 17 грудня 2021 р.
- Нове опитування: все більше американців купують ліки в Інтернеті, більшість віддають перевагу вартості та зручності, а не безпеці. Глобальний альянс за безпечні онлайн-аптеки. Безпека. https://buysaferx.pharmacy/asopfoundation-survey-release-july-2021/ . Опубліковано липень 2021 р. Переглянуто 22 листопада 2021 р.
- Тисячі фальшивих інтернет-аптек закрили в ході операції INTERPOL. ІНТЕРПОЛ. www.interpol.int/en/News-and-Events/News/2021/Thousands-of-fake-online-pharmacies-shut-down-in-INTERPOL-operation . Опубліковано 8 червня 2021 р. Переглянуто 26 жовтня 2021 р.
Джерело: pfizer.com
Поділитися