Skip to content

Від традицій давнини до сучасності...

(0960) 53-45-90

Нова 10-річна стратегія ВООЗ спрямована на розширення масштабів геномного нагляду

Регіональна мережа ПАОЗ є частиною всесвітніх зусиль із відстеження патогенів

Вашингтон, округ Колумбія, 31 березня 2022 року (ПАОЗ) – Цього тижня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила стратегію посилення геномного нагляду в усьому світі. Регіональна мережа Панамериканської організації охорони здоров’я (ПАОЗ) , створена на початку пандемії в 2020 році, є частиною цієї нової стратегії відстеження захворювань в Північній і Південній Америці.

Глобальна стратегія геномного нагляду за патогенами з пандемічним та епідемічним потенціалом на 2022–2032 рр . не стосується окремого патогена або загрози захворювання. Він забезпечує об’єднуючу структуру високого рівня для використання наявних можливостей, усунення перешкод та посилення використання цих інструментів у всьому світі.

Пандемія COVID-19 показала, що системи охорони здоров’я потребують геномного нагляду, щоб ризики швидко виявлялися та реагували. Ця технологія відіграла важливе значення у відповіді, від виявлення нового коронавірусу до розробки перших діагностичних тестів і вакцин, до відстеження та ідентифікації нових варіантів вірусу.

Дані, зібрані ВООЗ, показують, що в березні 2021 року 54% країн мали таку здатність. До січня 2022 року завдяки значним інвестиціям, здійсненим під час пандемії COVID-19, кількість зросла до 68%. Ще більших успіхів було досягнуто в публічному поширенні даних про послідовність: у січні 2022 року на 43% більше країн опублікували свої дані про послідовність порівняно з роком раніше.

У Північній і Південній Америці наразі оброблено 307 407 послідовностей вірусу SARS-Cov-2 через регіональну мережу ПАОЗ, яка включає лабораторії з 26 країн. Вісім регіональних лабораторій секвенування в Бразилії, Чилі, Мексиці, Колумбії, Коста-Ріці, Панамі, Тринідаді і Тобаго та Сполучених Штатах надають підтримку країнам з обмеженими можливостями секвенування та допомагають країнам обмінюватися генетичною інформацією з глобальними базами даних.

ПАОЗ відстежує занепокоєні варіанти SARS-CoV-2 за країнами та субрегіонами та публікує дані на інформаційній панелі, щоб відстежувати, де з’являються та поширюються варіанти. ПАОЗ надала підтримку національним лабораторіям, включаючи навчання та критичні матеріали, щоб допомогти їм наростити потенціал секвенування.

«Рутинне секвенування генома SARS-CoV-2 — це стратегія збільшення обсягу даних, доступних для світової спільноти», — сказав д-р Хайро Мендес Ріко, регіональний радник ПАОЗ з вірусних захворювань. Це допомагає у розробці діагностичних протоколів, надає інформацію для розробки вакцини та дозволяє нам зрозуміти еволюцію та молекулярну епідеміологію вірусу, додав він.

Різні програми охорони здоров’я – від Еболи до холери – використовують геномний нагляд, щоб зрозуміти патоген на його молекулярному рівні, але COVID-19 підкреслив проблеми, пов’язані з розширенням геноміки.

«Складність геноміки та проблеми підтримки потенціалу в різних умовах, включаючи потреби в робочій силі, означають, що більшість країн не можуть розвивати ці можливості самостійно. Глобальна стратегія допомагає тримати погляди на горизонті та забезпечує об’єднуючу основу для дій. ВООЗ з нетерпінням чекає співпраці з країнами та партнерами у цій важливій і дуже динамічній сфері», – сказав д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, Генеральний директор ВООЗ.

«Геномний нагляд має вирішальне значення для посилення готовності та реагування на пандемії та епідемії», – сказав д-р Майкл Райан, виконавчий директор Програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я. «Ця пандемія показала той факт, що ми живемо у взаємопов’язаному світі і що ми настільки сильні, наскільки наша найслабша ланка. Поліпшення глобального нагляду за захворюваннями означає покращення місцевого нагляду за захворюваннями. Ось де ми повинні діяти, і ця стратегія дасть нам основу».

Джерело: paho.org

Back To Top