Коли ви відчуваєте такі симптоми інфекції, як лихоманка, втома, зниження апетиту або біль, ключем до…
П’ять способів впливу зміни клімату на наше здоров’я — і що ми можемо з цим зробити
Це зайняло частку секунди, згадує Луїза Прауд. Щось у повітрі викликало напад астми у її 18-місячної дочки. Губи дитини посиніли, коли Прауд у паніці відвіз її до лікарні.
На щастя, команда медиків допомогла дитині нормально дихати, і вона швидко повернулася до себе. Але почуття безпеки та стабільності Прауда не відступило так легко. Для неї це був момент усвідомлення того, як довкілля та здоров’я тісно пов’язані.
Прауд, яка є віце-президентом із глобального навколишнього середовища, здоров’я та безпеки в Pfizer, щодня думає про здоров’я планети завдяки своїй роботі. І все ж навіть їй знадобилася особиста зустріч, щоб побачити, як взаємодія між навколишнім середовищем і особистим здоров’ям може перевернути світ її родини з ніг на голову. Це реальність, з якою, можливо, доведеться боротися більшій кількості людей, оскільки зміна клімату посилюється. Всесвітня організація охорони здоров’я за оцінками, між 2030 і 2050 роками зміна клімату спричинить майже 250 000 додаткових смертей на рік через такі захворювання, як недоїдання, малярія, діарея та тепловий стрес. 1 Насправді ВООЗ зайшла так далеко, що назвала зміну клімату «найбільшою загрозою для здоров’я людства». 1
Пол Ванденбруке, доктор медичних наук, головний лікар лікарні Pfizer, каже, що неможливо ігнорувати те, як повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми п’ємо, і їжа, яку ми їмо, впливають на те, як наше тіло почувається та функціонує. «Зв’язок між зміною клімату та здоров’ям взаємопов’язаний», – каже він.
Хоча деякі з цих кореляцій очевидні, наприклад, негайний вплив, скажімо, суворих погодних явищ, Ванденбруке каже, що важливо звернути увагу на довгострокові наслідки потепління планети та на те, хто нестиме основний тягар наслідків. «Можуть виникнути значні довгострокові наслідки для здоров’я, які додадуть до загального суспільного тягаря зміни клімату і знову можуть серйозно вплинути на найбільш вразливі групи населення, включаючи меншини, спільноти з низьким рівнем доходу, людей похилого віку, немовлят і дітей, а також вагітних. жінки”, – каже він.
Ванденбруке зважив п’ять умов навколишнього середовища, пов’язаних зі зміною клімату, які можуть призвести до нових проблем зі здоров’ям у майбутньому, і те, як люди можуть вжити заходів раніше, ніж пізніше.
1. Трансмісивні хвороби та хвороби, що поширюються дикими тваринами
У 2022 році земну кулю охопили рекордні температури. Ванденбруке каже, що підвищення температури може призвести до того, що комарі, кліщі та блохи поширять більше захворювань серед тварин і людей, які також відомі як трансмісивні хвороби.
«При високих температурах більше комарів виживає взимку», — каже Ванденбруке. Згідно з даними, це може призвести до збільшення таких захворювань, як малярія, яка вбила приблизно 627 000 людей у 2020 році, згідно даних ВООЗ, більшість з яких були дітьми в Африці. 2 Подібним чином, згідно з CDC, більше кліщів може пережити більш м’які зими та переміститися в нові географічні райони, що потенційно призведе до збільшення хвороби Лайма. 3 Хвороба Лайма є найпоширенішою трансмісивною хворобою в Сполучених Штатах, за оцінками, щороку діагностують і лікують близько 476 000 хвороб. 4 Інші трансмісивні захворювання, які можуть збільшитися, включають віруси денге, Зіка, чикунгунья, вірус Західного Нілу, жовту лихоманку та японський енцефаліт, каже Ванденбруке.
Крім того, оскільки людська діяльність зазіхає на природне середовище існування дикої природи, частково через пов’язану з кліматом міграцію, зростає потенціал для поширення хвороб, каже Ванденбруке. Як приклад він наводить хворобу, викликану вірусом Ебола (EVD) в Африці.
«Вчені ще не знають, звідки береться вірус Ебола. Грунтуючись на подібних вірусах, вони вважають, що БВВХ передається тваринами, причому найбільш імовірним джерелом є кажани або нелюдиноподібні примати. Інфіковані тварини, які є носіями вірусу, можуть передати його іншим тваринам, наприклад мавпам, мавпам і людям», — каже Ванденбруке.
За словами Ванденбруке, COVID-19 також можна вважати зоонозним захворюванням, тобто воно поширюється між тваринами та людьми. І віспа мавп теж.
2. Хвороба і смерть, викликані підвищенням тепла
Дослідження, опубліковане в Природа Зміна клімату у 2021 році виявили, що 37% смертей у теплий сезон, пов’язаних із спекою, були пов’язані зі зміною клімату, і відзначили збільшення смертності на кожному континенті. 5 «За певних рівнів температури та вологості тіло більше не може охолоджуватися, що створює потенційно небезпечну для життя ситуацію», — каже Ванденбруке. Він додає, що люди похилого віку та маленькі діти піддаються більшому ризику захворювань, пов’язаних із спекою, і смерті, як і люди з серцево-судинними та респіраторними захворюваннями, а також люди, які є економічно неблагополучними. 6
3. Захворювання, викликані забрудненою питною водою
Відповідно до Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA), збільшення частоти штормів і повеней може становити загрозу для чистої питної води в ситуаціях, коли каналізаційні системи та очисні споруди переповнюються. 7 Ванденбруке каже, що це може призвести до збільшення бактеріальних захворювань, таких як холера, яка може спричинити сильну діарею та призвести до зневоднення.
4. Умови, що погіршуються поганою якістю повітря
Зміна клімату може зробити наше повітря менш корисним для дихання через збільшення кількості алергенів і забруднюючих речовин, згідно з CDC. 8 Ванденбруке каже, що це може змусити більше людей боротися з такими захворюваннями, як астма, алергія та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
5. Психічні стани
Пережити такі події, як лісова пожежа, ураган або повінь, може бути травматичним. І для багатьох людей просто роздуми про майбутнє планети можуть викликати тривогу та депресію, каже Ванденбруке. «Є таке загальне відчуття приреченості», — каже він. Американська психіатрична асоціація навіть видала заяву визнаючи, що «зміна клімату становить загрозу здоров’ю населення, включаючи психічне здоров’я». Організація додає, що люди з існуючими психічними розладами можуть постраждати від впливу зміни клімату. 9
Які дії ми можемо зробити?
Слова «зміна клімату» можуть здатися абстрактними. Але коли ви розглядаєте вплив, який це може мати на ваше здоров’я, це раптом стає особистим. Також у наших силах стимулювати зміни, – каже Ванденбруке. «Найважливіше — зрозуміти, що ми з цим щось робимо», — каже він. Деякі зміни, які він пропонує, включають, серед іншого, менше їздити за кермом, менше літати, купувати менше предметів і раціонально харчуватися. Це може здатися маленькими кроками, але якщо їх зробить кожен, ефект буде реальним.
Підготовка до надзвичайної ситуації також може допомогти зменшити тривогу про майбутнє. Коли Прауд навчає колег на цю тему, вона радить їм вжити заходів, наприклад, зібрати найважливіші документи та зберігати їх у легкодоступному місці. На випадок події, яка вимагатиме від людей укриття на місці, вона інструктує людей зберігати запаси їжі, води та ліків на три-чотири дні. І вона каже, що сім’ї повинні розробити плани на випадок надзвичайних ситуацій із визначеним місцем зустрічі, де вони зможуть знайти одне одного.
Зі сторони Pfizer компанія продемонструвала свою відданість створенню здоровішого світу, працюючи над пом’якшенням свого впливу на зміну клімату, каже Саллі Фіск, віце-президент і помічник генерального юрисконсульта, головний юрисконсульт відділу екологічного права та права сталого розвитку.
У період з 2000 по 2021 рік компанія Pfizer добровільно скоротила викиди компанії на 64%, а в 2022 році оголосила про відновлення зобов’язань щодо захисту клімату з метою досягнення стандарту Net-Zero до 2040 року . 10
«Як компанія, що виробляє вакцини та ліки, ми маємо набір неймовірних рішень, які допомагають людям жити здоровішим життям», — каже Фіск. «Але багато проблем зі здоров’ям викликані негативним впливом на глобальне навколишнє середовище. Отже, якщо ми можемо уникнути або пом’якшити несприятливий вплив на навколишнє середовище з самого початку, це допоможе усунути першопричину багатьох різних типів проблем зі здоров’ям. Якщо всі ми як окремі особи та всі установи, такі як уряди та приватний сектор, працюватимемо разом, щоб пом’якшити негативний вплив на навколишнє середовище, ми, можливо, зможемо запобігти тому, щоб багато людей стали пацієнтами».
Змінне середовище – це те, що вплине на всіх нас, і, каже Ванденбруке, ми всі повинні об’єднати зусилля, щоб вирішити цю проблему.
«Ще є час, щоб обмежити шкоду, яку зміна клімату може завдати планеті та нашому здоров’ю, і ми повинні вжити термінових заходів для зменшення викидів парникових газів як на суспільному, так і на особистому рівні. У нас є повноваження в цьому відношенні», — каже він. «Рішення, які ми приймаємо щодня, мають вплив, і ми повинні це усвідомити та змінити свій спосіб життя, щоб максимально обмежити зміну клімату».
_______________________________________
Література:
- Зміна клімату та здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/climate-change-and-health . Опубліковано 30 жовтня 2021 р. Переглянуто 8 серпня 2022 р.
- Малярія. Всесвітня організація охорони здоров’я. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria . Опубліковано 26 липня 2022 р. Переглянуто 8 серпня 2022 р.
- Зміна клімату збільшує кількість і поширення хвороботворних комах і кліщів. CDC. Доступно за адресою https://www.cdc.gov/climateandhealth/pubs/vector-borne-disease-final_508.pdf . Доступ 9 вересня 2022 р.
- Чому CDC стурбований хворобою Лайма? CDC. Доступно за адресою https://www.cdc.gov/lyme/why-is-cdc-concerned-about-lyme-disease.html . Сторінку переглянуто 13 січня 2021 р. Переглянуто 9 вересня 2022 р.
- Тягар смертності, пов’язаної зі спекою, пов’язаний із нещодавньою зміною клімату, спричиненою діяльністю людини. Природа Зміна клімату. https://www.nature.com/articles/s41558-021-01058-x . Опубліковано 21 травня 2022 р. Переглянуто 8 серпня 2022 р.
- Зображення Америки – хвороби, пов’язані з спекою. Національний центр охорони навколишнього середовища. https://www.cdc.gov/pictureofamerica/pdfs/Picture_of_America_Heat-Related_Illness.pdf . Останнє оновлення 6 квітня 2017 р. Доступно 8 жовтня 2022 р.
- Адаптація до клімату – якість питної води та здоров’я. Агентство з охорони навколишнього середовища США. https://www.epa.gov/arc-x/climate-adaptation-drinking-water-quality-and-health . Востаннє оновлено 5 липня 2022 р. Доступно 8 серпня 2022 р.
- Зміна клімату погіршує якість повітря, яким ми дихаємо. Центри контролю та захисту захворювань. https://www.cdc.gov/climateandhealth/pubs/air-quality-final_508.pdf . Доступ 8 серпня 2022 р.
- Зміна клімату та зв’язок психічного здоров’я. Американська психіатрична асоціація. https://psychiatry.org/patients-families/climate-change-and-mental-health-connections . Переглянуто листопад 2019 р. Переглянуто 8 серпня 2022 р.
- Pfizer оголошує про зобов’язання прискорити кліматичні дії та досягти стандарту Net-Zero до 2040 року . https://www.pfizer.com/news/announcements/pfizer-announces-commitment-accelerate-climate-action-and-achieve-net-zero 30 червня 2022 р. Переглянуто 8 серпня 2022 р.
Джерело: pfizer.com
Поділитися