Чи здивуєте вас, дізнавшись, що прийом ліків, що відпускаються за рецептом, є частиною щоденного розпорядку приблизно 60% дорослих у Сполучених Штатах? 1 Кожен рецепт супроводжується розгорнутими інструкціями щодо прийому ліків, але містить мало вказівок щодо утилізації невикористаних ліків.

Відповідальна утилізація ліків є важливою. Неналежна утилізація невикористаних або прострочених ліків може призвести до потрапляння ліків у навколишнє середовище. 2 Фактично, фармацевтичні препарати були виявлені в поверхневих водах по всьому світу. 2,3 Наразі наукові дослідження виявили мінімальний негативний вплив на здоров’я людей і тварин. 2 Проте оцінка, освіта та дії потрібні. 2,3

«Як відповідальна компанія, ми постійно шукаємо рішення для обмеження викидів у навколишнє середовище з наших виробничих процесів», — каже Луїза Прауд, віце-президент із глобального навколишнього середовища, здоров’я та безпеки компанії Pfizer. «Крім того, ми надаємо інформацію та ресурси, щоб забезпечити відповідальну утилізацію небажаних ліків нашими пацієнтами та іншими зацікавленими сторонами».

Виробники, пацієнти та лікарі, які призначають ліки, вживають активних дій, щоб гарантувати, що невикористані та прострочені ліки утилізуються належним чином.

Як ліки можуть потрапити в наше середовище

Хоча це може бути першим, що спадає на думку, змивання невикористаних рецептів в унітаз або викидання їх у стік раковини — це не єдині шляхи, якими ліки потрапляють у наше середовище. 2,3 Ліки, які проходять через наші тіла, лікування тварин у складі сировини (наприклад, антибіотики) та відходи виробничого процесу – все це способи потрапляння фармацевтичних препаратів у навколишнє середовище. 3

Незважаючи на те, що існують інші шляхи потрапляння ліків у навколишнє середовище, належна утилізація невикористаних або прострочених ліків є важливою для збереження навколишнього середовища. 3

Роль у мінімізації впливу невикористаних ліків на навколишнє середовище

Кожен повинен зіграти свою роль у мінімізації відходів від фармацевтичних препаратів.

«Ми прагнемо розробляти, проектувати та постачати ліки для пацієнтів, а також зменшувати наш вплив на навколишнє середовище різними способами», — каже Прауд. «І нам потрібні відповідальні дії від наших пацієнтів і опікунів, які їх підтримують, а також щодо того, як зрештою використовуються та утилізуються фармацевтичні препарати».

Що пацієнти можуть робити з невикористаними ліками

Важливо приймати ліки лише за призначенням медичного працівника та зобов’язуватися належним чином утилізувати всі невикористані або прострочені ліки. Для невикористаних або прострочених ліків місцеві програми збору можуть забезпечити безпечний метод утилізації, який захищає здоров’я населення та навколишнє середовище. 4 Ці методи відрізняються залежно від штату, округу та країни: 4 FDA веде список 5 місць постійного збору та періодичних заходів «повернення», а також інструкції щодо повернення в Сполучених Штатах.

Подібним чином Pfizer бере участь у галузевій коаліції США під назвою Pharmaceutical Product Stewardship Work Group (PPSWG), яка є некомерційною організацією, яка допомагає фармацевтичній промисловості утилізувати побутову фармацевтичну продукцію та застосовувати закони про повернення «гострих предметів» ( медичні предмети, які можуть порізати або проколоти). Pfizer також співпрацює з MED-Project USA , який виступає керівною організацією, призначеною PPSWG для впровадження та виконання обов’язкових програм повернення, пояснює Скотт Сміт, старший менеджер із глобального навколишнього середовища, здоров’я та безпеки в Pfizer.

У США, окрім видачі невикористаних або прострочених ліків у місцях прийому, більшість ліків у формі таблеток, капсул або рідини можна викидати у смітник. Не забудьте видалити мітки. 6 FDA рекомендує поміщати ліки в поліетиленовий пакет із небажаною речовиною, наприклад, котячим туалетом або кавовою гущею, і викидати їх у смітник, 6 який потім вивозити до регульованого місця утилізації.

Більшість невикористаних ліків не можна змивати в раковину або унітаз. FDA надає «додатковий список » 7 ліків, які становлять високий ризик неправильного використання або смерті в разі неправильного прийому. Змивання цих більш небезпечних ліків може захистити інших членів вашої родини або тих, хто може зустріти ваші невикористані ліки у смітнику. Ніколи не змивайте ліки, яких немає в списку. 6,7

Що можуть зробити лікарі, які виписують рецепти

Особи, які виписують рецепти, також відіграють певну роль у сприянні відповідальному використанню рецептів. Наприклад, призначаючи кількість ліків, необхідну для лікування поточного епізоду, і регулярно переглядаючи лікування хронічних захворювань, вони можуть зменшити ймовірність того, що після закінчення лікування у пацієнта залишаться ліки. Лікарі, які призначають ліки, також можуть виступати в якості викладачів, щоб допомогти пацієнтам зрозуміти важливість прийому всіх ліків за призначенням і як правильно утилізувати невикористані ліки. 3,8

Що може зробити фармацевтична промисловість

На галузевому рівні фармацевтичні компанії та їхні партнери по ланцюжку постачання можуть підвищити ефективність виробництва, щоб зменшити відходи, навчати громади щодо належної утилізації невикористаних ліків 3 і продовжувати наукову оцінку фармацевтичних препаратів у навколишньому середовищі .

У міру того, як дослідження тривають, компанії, включно з Pfizer, відстежують поточні наукові розробки та застосовують їх, щоб гарантувати актуальність операційної практики.

«Ми допомогли урядам США запровадити місцеві схеми відповідності», — каже Сміт. «Ми сприяли співпраці між великими та малими компаніями для підтримки екологічної відповідальності та пом’якшення впливу ліків на навколишнє середовище».

Елізабет Хермсен, керівник глобальних медичних питань AMR і AMS у Pfizer, наголошує на важливості підходу «Єдине здоров’я» 9 з урахуванням здоров’я людей, тварин і навколишнього середовища.

«Прагматичні заходи, зокрема відповідальне виробництво, використання та утилізація, є ключовими для мінімізації потенційних негативних наслідків», — каже вона. «Ефективне управління потребує багатогалузевої співпраці».

Іншими словами, кожен — галузь промисловості, пацієнти, лікарі та органи місцевого самоврядування — повинні підтримувати наше довкілля в безпеці, забезпечуючи безпечне та відповідальне поводження з ліками, що відпускаються за рецептом.

Список літератури

  1.   Hamel L, Lopes L, Kirzinger A та ін. Громадська думка про рецептурні ліки та їх ціни. https://www.kff.org/health-costs/poll-finding/public-opinion-on-prescription-drugs-and-their-prices/ . Опубліковано 20 жовтня 2022 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. Khan U, Bloom RA, Nicell JA, Laurenson JP. Ризики, пов’язані з вивільненням фармацевтичних препаратів у навколишнє середовище, включені до «переліку» Управління з контролю за продуктами й ліками США. Наука про загальне середовище. 2017;609:1023-1040. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28787777/ . Опубліковано 31 грудня 2017 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. Полянчук С.І., Гурзау А.Е., Кісс Б. та ін. Антибіотики в навколишньому середовищі: причини і наслідки. Медицина Фармація Звіти. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7418837/ . Опубліковано 22 липня 2020 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. «Збір та утилізація непотрібних ліків». Агентство з охорони навколишнього середовища США. https://www.epa.gov/hwgenerators/collecting-and-disposing-unwanted-medicines . Оновлено 28 грудня 2022 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. «Утилізація наркотиків: місця повернення наркотиків». Управління з харчових продуктів і медикаментів США. https://www.fda.gov/drugs/disposal-unused-medicines-what-you-should-know/drug-disposal-drug-take-back-locations . Оновлено 27 жовтня 2022 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. Куди і як утилізувати невикористані ліки. Управління з харчових продуктів і медикаментів США. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/where-and-how-dispose-unused-medicines . Оновлено 21 квітня 2021 р. Переглянуто 26 січня 2022 р.
  1. Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США.. Утилізація ліків: FDA-перелік для певних ліків. https://www.fda.gov/drugs/disposal-unused-medicines-what-you-should-know/drug-disposal-fdas-flush-list-certain-medicines#FlushList . Оновлено 1 жовтня 2020 р. Переглянуто 26 січня 2023 р
  1. Карім-Неджад, Ладан, Кайла Пангілінан. «Як має бути розподілена відповідальність за належну утилізацію ліків?» AMA J Етика.  https://journalofethics.ama-assn.org/article/how-should-responsibility-proper-medication-disposal-be-shared/2022-10 . Опубліковано 1 жовтня 2022 р. Переглянуто 26 січня 2023 р.

  1. Центри контролю та профілактики захворювань. Одне здоров’я. https://www.cdc.gov/onehealth/index.html . Оновлено 13 січня 2023 р. Переглянуто 26 січня 2023 р.