Skip to content

Від традицій давнини до сучасності...

(0960) 53-45-90

Кожні дві хвилини помирає жінка через вагітність або пологи: агентства ООН

Нові дані свідчать про серйозні проблеми з материнським здоров’ям у багатьох частинах світу, підкреслюючи суттєву різницю в доступі до медичної допомоги.

ЖЕНЕВА/НЬЮ-ЙОРК/ВАШИНГТОН, 23 лютого 2023 р. — Відповідно до останніх оцінок, оприлюднених у сьогоднішньому звіті агентств Організації Об’єднаних Націй (ООН), кожні дві хвилини жінка помирає під час вагітності або пологів. Цей звіт « Тенденції материнської смертності» показує тривожні невдачі для здоров’я жінок за останні роки, оскільки материнська смертність або зросла, або залишилася на місці майже в усіх регіонах світу.

«Хоча вагітність має бути часом величезної надії та позитивного досвіду для всіх жінок, це трагічно все ще є надзвичайно небезпечним досвідом для мільйонів у всьому світі, які не мають доступу до високоякісної та шанобливої ​​медичної допомоги», — сказав доктор Тедрос Адханом Гебрейесус, директор – Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). «Ці нові статистичні дані показують нагальну потребу забезпечити кожній жінці та дівчині доступ до найважливіших медичних послуг до, під час і після пологів, а також щоб вони могли повністю реалізувати свої репродуктивні права».

Звіт, який відстежує материнську смертність на національному, регіональному та глобальному рівнях з 2000 по 2020 рік, показує, що у 2020 році в усьому світі було зафіксовано 287 000 материнських смертей. Це лише незначне зниження порівняно з 309 000 у 2016 році, коли були прийняті Цілі сталого розвитку (ЦСР). в силу. Незважаючи на те, що звіт демонструє певний значний прогрес у зниженні материнської смертності між 2000 і 2015 роками, досягнення значною мірою зупинилися, а в деяких випадках навіть повернулися назад після цього моменту.

У двох із восьми регіонів ООН – Європі та Північній Америці та Латинській Америці та Карибському басейні – рівень материнської смертності зріс з 2016 по 2020 рік на 17% та 15% відповідно. В інших місцях курс стагнував. Однак у звіті зазначається, що прогрес можливий. Наприклад, у двох регіонах – Австралії та Новій Зеландії, а також у Центральній і Південній Азії – спостерігалося значне зниження (на 35% і 16% відповідно) рівня материнської смертності за той самий період, як і в 31 країні світу.

«Для мільйонів сімей диво народження дитини затьмарене трагедією материнської смерті», — сказала виконавчий директор ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. «Жодна мати не повинна боятися за своє життя, народжуючи дитину, особливо якщо існують знання та інструменти для лікування типових ускладнень. Справедливість у сфері охорони здоров’я дає кожній матері, незалежно від того, хто вона і де вона, справедливий шанс на безпечні пологи та здорове майбутнє зі своєю сім’єю».

У загальних цифрах материнська смертність як і раніше переважно зосереджена в найбідніших частинах світу та в країнах, які постраждали від конфлікту. У 2020 році близько 70% усіх материнських смертей припадало на країни Африки на південь від Сахари. У дев’яти країнах, які зіткнулися з серйозною гуманітарною кризою, рівень материнської смертності більш ніж удвічі перевищував середньосвітовий (551 материнська смертність на 100 000 живонароджених у порівнянні з 223 у всьому світі).

«Цей звіт є ще одним яскравим нагадуванням про нагальну потребу подвоїти наші зобов’язання щодо здоров’я жінок і підлітків», — сказав Хуан Пабло Урібе, глобальний директор із питань охорони здоров’я, харчування та народонаселення Світового банку та директор Глобального фінансового фонду. . «Завдяки негайним діям, додатковим інвестиціям у первинну медико-санітарну допомогу та міцнішим і стійкішим системам охорони здоров’я ми можемо врятувати життя, покращити здоров’я та добробут, а також розширити права та можливості для жінок і підлітків». 

Сильна кровотеча, високий кров’яний тиск, інфекції, пов’язані з вагітністю, ускладнення від небезпечного аборту та основні захворювання, які можуть погіршитися під час вагітності (такі як ВІЛ/СНІД і малярія), є основними причинами материнської смертності. Усім цим значною мірою можна запобігти та вилікувати за умови доступу до високоякісного та шанобливого медичного обслуговування.

Первинна медична допомога, зосереджена на громаді, може задовольнити потреби жінок, дітей і підлітків і забезпечити справедливий доступ до найважливіших послуг, таких як допомога при пологах, до- та післяпологовий догляд, дитячі щеплення, харчування та планування сім’ї. Проте недостатнє фінансування систем первинної медичної допомоги, брак підготовлених медичних працівників і слабкі ланцюжки постачання медичної продукції загрожують прогресу.

Приблизно третина жінок не проходить навіть чотирьох із рекомендованих восьми допологових оглядів і не отримує основного післяпологового догляду, тоді як приблизно 270 мільйонів жінок не мають доступу до сучасних методів планування сім’ї. Здійснення контролю за своїм репродуктивним здоров’ям – особливо рішенням про те, чи і коли мати дітей – має вирішальне значення для того, щоб жінки могли планувати та розподіляти дітонародження та захищати своє здоров’я. Нерівність, пов’язана з доходом, освітою, расовою чи етнічною приналежністю, ще більше збільшує ризики для маргіналізованих вагітних жінок, які мають найменший доступ до основної допомоги по вагітності та пологах, але, швидше за все, відчуватимуть основні проблеми зі здоров’ям під час вагітності.

«Неприйнятно, щоб стільки жінок продовжували без потреби вмирати під час вагітності та пологів. Понад 280 000 смертей протягом одного року є безсовісним», – сказала виконавчий директор UNFPA д-р Наталія Канем. «Ми можемо і повинні зробити краще, терміново інвестуючи в планування сім’ї і заповнити глобальну нестачу в 900 000 акушерок, щоб кожна жінка могла отримати життєво необхідну допомогу. У нас є інструменти, знання та ресурси, щоб покласти край материнській смертності, якій можна запобігти; зараз нам потрібна політична воля».

Можливо, пандемія COVID-19 ще більше загальмувала розвиток здоров’я матерів. Відзначаючи, що поточний ряд даних закінчується в 2020 році, знадобиться більше даних, щоб показати справжній вплив пандемії на материнську смертність. Однак зараження COVID-19 може збільшити ризики під час вагітності, тому країни повинні вжити заходів, щоб забезпечити вагітним жінкам і тим, хто планує вагітність, доступ до вакцин проти COVID-19 та ефективного допологового догляду.

«Зменшення материнської смертності залишається однією з найактуальніших глобальних проблем охорони здоров’я, – сказав Джон Вілмот, директор відділу народонаселення Департаменту з економічних і соціальних питань. – Щоб припинити материнську смертність, якій можна було б запобігти, і забезпечити загальний доступ до якісної охорони здоров’я матері потребують постійного національного а також міжнародні зусилля та непохитні зобов’язання, особливо для найбільш уразливих верств населення. Наша колективна відповідальність полягає в тому, щоб кожна мати всюди вижила під час пологів, щоб вона та її діти могли процвітати».

Звіт показує, що світ повинен значно прискорити прогрес, щоб досягти глобальних цілей щодо зниження материнської смертності, інакше ризикувати життям ще понад 1 мільйона жінок до 2030 року.

Про звіт

Звіт був підготовлений ВООЗ від імені Міжвідомчої групи ООН з оцінки материнської смертності, до складу якої входять ВООЗ, ЮНІСЕФ, ЮНФПА, Групи Світового банку та Відділ народонаселення Департаменту ООН з економічних і соціальних питань. Він використовує національні дані для оцінки рівнів і тенденцій материнської смертності за 2000-2020 роки. Дані в цій новій публікації замінюють усі попередні оцінки, опубліковані ВООЗ та Міжвідомчою групою ООН з оцінки материнської смертності.

Про дані

Цільова ціль ЦУР щодо материнської смертності полягає в тому, щоб до 2030 року глобальний коефіцієнт материнської смертності (КМС) становив менше 70 материнських смертей на 100 000 живонароджених. Глобальний КМС у 2020 році оцінювався на рівні 223 материнських смертей на 100 000 живонароджених, порівняно з 227 у 2015 році. і з 339 у 2000 році. Під час досягнення Цілей розвитку тисячоліття з 2000 по 2015 рік світові річні темпи скорочення становили 2,7%, але вони впали до незначних рівнів протягом перших п’яти років ери ЦСР (з 2016 по 2020 рік).

Звіт містить дані, дезагреговані за такими регіонами, які використовуються для звітування про ЦСР: Центральна та Південна Азія; Африка на південь від Сахари; Північна Америка і Європа; Латинська Америка та Карибський басейн; Західна Азія та Північна Африка; Австралії та Нової Зеландії; Східна Азія та Південно-Східна Азія та Океанія за винятком Австралії та Нової Зеландії.

Материнська смерть визначається як смерть внаслідок ускладнень, пов’язаних з вагітністю чи пологами, що настали під час вагітності жінки або протягом шести тижнів після закінчення вагітності.

Контакти

У ВООЗ: Лаура Кінан, keenanl@who.int , +41 79 500 65 64
ЮНІСЕФ: Сара Альхаттаб, salhattab@unicef.org , +19179576536
Світовий банк: Александра Хамме, ahumme@worldbank.org
ЮНФПА: Едді Райт, ewright@unfpa .org . +1 9178312074

Джерело: paho.org

Back To Top