Skip to content

Від традицій давнини до сучасності...

(0960) 53-45-90

Профілактика самогубств має бути пріоритетною після 18 місяців пандемії COVID-19, каже ВООЗ

Вашингтон, округ Колумбія, 9 вересня 2021 р. (ВООЗ)-В рамках Всесвітнього дня запобігання самогубствам, який щорічно відзначається 10 вересня, Панамериканська організація охорони здоров’я (ПАОЗ) попереджає, що пандемія COVID-19 посилила фактори ризику пов’язують із суїцидальною поведінкою та закликають пріоритетувати її запобігання.

Дослідження показали, що пандемія посилила фактори ризику, пов’язані з самогубством, такі як втрата роботи або економічних збитків, травми чи зловживання, розлади психічного здоров’я та перешкоди для доступу до медичної допомоги. Близько 50% людей, які брали участь у опитуванні Всесвітнього економічного форуму в Чилі, Бразилії, Перу та Канаді через рік після початку пандемії, повідомили, що їх психічний стан погіршився.

“Самогубство є актуальною проблемою громадського здоров’я, і ​​його запобігання має стати національним пріоритетом”, – сказав Ренато Олівейра е Соуза, керівник відділу психічного здоров’я в ВООЗ. “Нам потрібні конкретні дії всіх елементів суспільства, щоб покінчити з цією смертю, а також урядам створити та інвестувати у всеосяжну національну стратегію, спрямовану на покращення запобігання самогубствам та догляду за ними”, – додав він.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), самогубство залишається однією з провідних причин смертності у світі, що становить одну з кожних 100 смертей. Щороку більше людей помирає від самогубства, ніж від ВІЛ, малярії чи раку молочної залози, або від війни та вбивства. Самогубство також є четвертою провідною причиною смерті у всьому світі серед молоді у віці від 15 до 29 років після дорожньо -транспортних пригод, туберкульозу та міжособистісного насильства.

За даними Всесвітньої статистики охорони здоров’я ВООЗ за 2019 рік, 97 339 людей померли від самогубства в Америці в 2019 році, і вважається, що спроби самогубства могли бути в 20 разів більшою за цю кількість. Чоловіки становили близько 77% усіх смертей від самогубств, і, незважаючи на те, що досягнуто прогресу у розвитку доказових втручань у запобіганні самогубствам, у багатьох країнах продовжують зростати показники.

“Втрата коханої людини до самогубства – це душераздираюче і можна запобігти”, – сказала Олівейра е Соуза. Нещодавні вказівки ВООЗ «ЖИВЕ ЖИТТЯ» спрямовані на підтримку національних зусиль та допомогу усьому світу досягти мети скоротити глобальний рівень самогубств на третину до 2030 року.

Основні перевірені заходи запобігання самогубствам включають обмеження доступу до засобів самогубства (таких як пестициди та вогнепальна зброя), раннє виявлення, оцінка, управління та подальше спостереження за людьми, які зазнали суїцидальних думок та поведінки, виховання соціально-емоційних навиків підлітків та навчання ЗМІ. у відповідальному звітуванні про самогубство.

Стигма, обмеженість ресурсів та недостатня обізнаність залишаються головними перешкодами для пошуку допомоги, підкреслюючи необхідність грамотності щодо психічного здоров’я та проведення кампаній проти стигми.

«Створення надії через дії» – це тема цьогорічного Всесвітнього дня запобігання самогубствам, організованого Міжнародною асоціацією з питань запобігання самогубствам (IASP) та схваленого ВООЗ, із загальною метою – підвищити обізнаність про запобігання самогубствам у всьому світі.

Попереджувальні знаки про самогубство
Більшості самогубств передують словесні або поведінкові попереджувальні знаки, такі як розмова про бажання померти, відчуття великої провини чи сорому або відчуття тягаря для інших. Інші ознаки – відчуття порожнечі, безнадійності, пастки або без причин для життя; почуття надзвичайно сумного, тривожного, збудженого або повного гніву; або з нестерпним болем, емоційним чи фізичним.

Поведінкові зміни, такі як складання плану або дослідження шляхів смерті; триматися подалі від друзів, прощатися, дарувати важливі речі або складати заповіт; робити дуже ризиковані справи, такі як їзда на надзвичайній швидкості; демонстрація різких перепадів настрою; їсти або спати занадто багато або мало; часте вживання наркотиків або алкоголю також може бути попереджувальними ознаками самогубства.

Доступні ефективні заходи для запобігання самогубствам. На особистому рівні раннє виявлення та лікування депресії та розладів вживання алкоголю мають вирішальне значення для запобігання самогубствам, а також подальшого контакту з тими, хто спробував суїцид, та психосоціальної підтримки в громадах. Якщо людина сама виявляє попереджувальні ознаки самогубства або у когось із знайомих, їй слід якомога швидше звернутися за допомогою до медичного працівника.

Джерело: paho.org

Поділитися

Back To Top