Skip to content

Від традицій давнини до сучасності...

(0960) 53-45-90

Як працює імунізація матерів і чому це важливо для вашої дитини

Інстинкт захисту дитини починається ще в утробі матері. Деякі з найпоширеніших способів, якими мати робить це, — це регулярний допологовий догляд, прийом вітамінів до пологів і надання пріоритету здоровому харчуванню та відпочинку. Рідше обговорюваний, але не менш важливий крок, який можуть зробити майбутні мами, — зробити собі щеплення під час вагітності.

Навіть короткий огляд історії імунізації матерів показує, що антитіла, отримані від вакцинації, можуть бути одним із найбільших подарунків, які вагітна може дати своїй дитині. За останні 200 років вчені задокументували неймовірний вплив вакцинації на здоров’я плоду — вплив, який поширюється від вагітності до дитинства, сприяючи загальному здоров’ю населення, допомагаючи дітям боротися з хворобами та рости міцними.

Наука однозначна: імунізація допомагає підтримувати здоров’я немовлят. Центри з контролю та профілактики захворювань США рекомендують вагітним жінкам робити кілька щеплень під час вагітності, щоб захистити немовлят. Імунізація матері забезпечує важливий захист у перші кілька місяців життя до того, як немовлята отримають перші вакцини. 1

Історія вакцинації під час вагітності

Імунізація вагітних має давню історію. Материнські вакцини проклали шлях до покращення здоров’я матері та дитини з 1800-х років.

Повідомлялося, що віспа протікає важче під час вагітності. Неконтрольоване дослідження показало, що вакцинація під час вагітності допомогла захистити немовлят від віспи на ранньому етапі їхнього життя. У 1940-х роках було показано, що вакцинація матерів цільноклітинним кашлюком ефективно передає антитіла немовлятам. У 50-х і 60-х роках вакцинація проти поліомієліту та грипу була рекомендована та широко впроваджена для боротьби зі збільшенням смертності вагітних і вирішення проблеми поширення поліомієліту. 2

Проте безпека вакцин для вагітних завжди викликала занепокоєння. Важко встановити причинно-наслідковий зв’язок між вакцинами та несприятливими подіями під час вагітності чи немовляти; 3,4 однак існують сучасні системи епіднагляду, такі як Система звітності про побічні події вакцин, для збору інформації та захисту громадського здоров’я.

Розуміння імунізації матерів

Імунізація матері використовує переваги природного процесу вагітності. Починаючи з другого триместру і досягаючи піку протягом третього триместру вагітності, антитіла (молекули, що борються з хворобами) природним шляхом переходять від матері до дитини через плаценту. 3

Материнські антитіла захищають немовлят від інфекцій, а щеплення забезпечують більш високий рівень цих антитіл, забезпечуючи ще більший захист, коли немовлята потребують цього протягом перших кількох місяців життя, перш ніж вони зможуть отримати свої перші вакцини. 3 Вакцини дозволяють вагітним батькам передати індуковані вакциною материнські антитіла дитині. Здатність вакцин передавати пасивний захист ненародженим дітям є причиною того, що Американський коледж акушерів і гінекологів схвалює імунізацію матерів. 4Імунна система матері активується, коли вагітна отримує вакцину. Це викликає антитіла до імуноглобіну G (IgG), які проходять через плаценту з кровотоку батьків і секретуються в молозиво та молоко, які передаються немовляті через грудне вигодовування. 2,3

Материнські антитіла допомагають захистити немовля під час народження та протягом наступних кількох місяців. Фактично, через те, як плацента перекачує антитіла до плоду, фетальна концентрація IgG зазвичай перевищує концентрацію антитіл у материнському кровообігу у доношених немовлят. 2 Але накопичення захисту IgG у плода відбувається, лише якщо вагітна особа має антитіла або вагітна особа вакцинована під час вагітності. Після народження діти можуть продовжувати отримувати антитіла через грудне молоко. 3

«Це справді активний процес», — каже Кена А. Свонсон, доктор філософії, віце-президент відділу вірусних вакцин, дослідження та розробки вакцин компанії Pfizer. «Плацента перекачує антитіла від вагітної особини в кровотік плода, тому після народження дитини може бути ще більша концентрація імунного захисту, ніж у матері».

Ефективність імунізації матерів

Ефективність і безпека імунізації матерів неухильно розвивалися, а вчені з усього світу регулярно вносили свій внесок у розуміння громадськістю. Сьогодні, наприклад, ми знаємо, що вакцина проти грипу є найважливішим захистом від грипу. 5 Щеплення захищає як вагітних батьків, так і дитину від вірусу, а дослідження вакцинації показали, що щеплення знижує ризик госпіталізації вагітної людини на 40%. 2,6

Подібний захисний ефект має вакцина від COVID-19. Якщо його вводити під час вагітності, він посилює анти-спайкові антитіла IgG, які можуть захистити новонароджених і немовлят від вірусу. 7

Завдяки таким результатам рекомендації щодо імунізації матерів стали широко прийнятими. Ці рекомендації були підтверджені тривалими дослідженнями впливу вакцин на вагітність, плід і новонароджених. Протягом багатьох років експерти в галузі охорони здоров’я регулярно рекомендували щеплення матерів, у тому числі вакцини проти правцевого анатоксину, дифтерійного анатоксину, а також вакцини проти кашлюку (Tdap) і грипу. 1

Майбутнє імунізації матерів

Наука про імунізацію, і імунізацію матерів зокрема, продовжує прогресувати. Вчені глибше розуміють імунологічні процеси типових вагітностей, і процес розробки нових вакцин все частіше включає вагітних людей. 8

Такі конференції, як П’ятий міжнародний симпозіум з імунізації новонароджених і матерів, роблять крок у майбутнє імунізації матерів, працюючи над розробкою нових вакцин, переглядом програм, які переходять на етап клінічних випробувань, і подоланням розриву між наукою про імунізацію та політикою охорони здоров’я. 9

Багато дослідницьких груп також визнають важливість створення вакцин, спрямованих на покращення здоров’я вагітних та їхніх дітей. Особливу увагу Pfizer приділяє розробці материнських вакцин проти респіраторно-синцитіального вірусу (RSV) і стрептококу групи B (GBS) .

RSV є поширеним вірусом, який зазвичай викликає легкі симптоми, такі як застуда, у здорових дорослих, але може викликати потенційно серйозне захворювання у маленьких немовлят. 10 Бактерії GBS природним чином зустрічаються в організмі людини 11 , але є поширеною причиною потенційно важкої інфекції у новонароджених, коли бактерія потрапляє в кров, легені або центральну нервову систему, де може викликати сепсис, пневмонію або менінгіт. 12 І RSV, і GBS можуть бути руйнівними для немовлят.

«RSV, наприклад, є причиною понад 45 000 загальних смертей немовлят щорічно, в основному в країнах, що розвиваються, і є основною причиною госпіталізації немовлят у розвинених країнах світу», — каже Свонсон.

Однак майбутнє імунізації матерів є обнадійливим. Фактично, Анналіза Андерсон, старший віце-президент і головний науковий співробітник Pfizer Vaccine Research and Development, вважає, що ми дивимося на новий горизонт у здоров’ї матері та дитини.

«Останні дані та аналізи показують, що наукове визнання та зміни політики можуть надати нові можливості для запобігання небезпечним для життя інфекціям у немовлят шляхом імунізації матерів, у тому числі проти RSV та GBS», — каже вона.

Ми сподіваємося побачити здоровіші вагітності, здоровіших дітей і покращити охорону здоров’я, оскільки люди краще розумітимуть вакцинацію матерів і скористатимуться наявними ресурсами.

  1. Чому вакцини для матерів важливі. Центри контролю та профілактики захворювань США. https://www.cdc.gov/vaccines/pregnancy/hcp-toolkit/important-maternal-vaccines.html . Оновлено 15 серпня 2017 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  2. Chu HY, Englund JA. Імунізація матері. Дослідження вроджених вад. 2017; 109 (5): 379-386. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/bdra.23547 . Перевірено 24 квітня 2023 р.
  3. Faucette, AN, Pawlitz, MD, Pei, B. та ін. Імунізація вагітних жінок: майбутнє раннього захисту немовлят. Людські вакцини та імунотерапія. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685701/ . Опубліковано 14 вересня 2015 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  4. «Імунізація матері». Американський коледж акушерів і гінекологів. https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2018/06/maternal-immunization . Оновлено червень 2018 р.; повторно підтверджено у 2021 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  5. Сильний захист від грипу: зробіть щеплення. Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/flu/pdf/freeresources/general/strong-defense-against-flu.pdf . Перевірено 24 квітня 2023 р.
  6. Вакцина проти грипу та вагітність. Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/vaccines/pregnancy/hcp-toolkit/flu-vaccine-pregnancy.html . Оновлено 12 грудня 2019 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  7. Шук, Л. Л., Атьєо, К. Г. та Йонкер, Л. М. Стійкість антиспайкових антитіл у немовлят після вакцинації матері від COVID-19 або природного інфікування. ДЖАМА. 2022;327(11):1087-1089. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2788986 . Перевірено 24 квітня 2023 р.
  8. Engmann C, Fleming JA, Khan S та ін. Все ближче і ближче? Імунізація матерів: поточні перспективи, майбутні горизонти. Журнал перинатології. 2020;40(6):844-857. https://www.nature.com/articles/s41372-020-0668-3 . Опубліковано 27 квітня 2020 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  9. Sadarangani M, Kollmann T, Bjornson G та ін. П’ятий міжнародний симпозіум з імунізації новонароджених і матерів (INMIS 2019): забезпечення захисту для наступного покоління. mSphere. 2021; 6 (1). doi:10.1128/mSphere.00862-20. Опубліковано 27 січня 2021 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  10. Респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (RSV). Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/rsv/index.html . Востаннє переглянуто 18 грудня 2020 р. Переглянуто 2 грудня 2021 р.
  11. Причини та шляхи поширення. Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/groupbstrep/about/causes-transmission.html . Переглянуто 18 жовтня 2022 р. Переглянуто 24 квітня 2023 р.
  12. Види інфекції. Центри контролю та профілактики захворювань. https://www.cdc.gov/groupbstrep/about/infection-types.html . Востаннє переглянуто 18 жовтня 2022 р. Доступно 24 квітня 2023 р.

Джоді Хелмер

Джерело: pfizer.com

Back To Top